KĄ BŪTINA ŽINOTI NORINT ĮSTIKLINTI BALKONĄ?

Balkono įstiklinimas daugeliui daugiabučių gyventojų atrodo vienas paprastesnių būdų susikurti erdvesnius namus. Įstiklinti nesudėtinga, tik svarbu nepamiršti, kad suplanuotiems darbams būtinas savivaldybės pritarimas.

Įstiklintas balkonas
Įstiklintas balkonas

Kodėl reikalingas daugiabučių balkonų stiklinimo reglamentavimas?

Atsakymas paprastas – dėl architektūrinio vientisumo. Chaotiškas ir nesistemingas balkonų stiklinimas mažina pastato estetinę vertę, mažina mikrorajono ir miesto vertę. Jeigu vienas žmogus įstiklino balkoną su baltais rėmais, kitas pasirinko berėmę stiklo konstrukciją, trečias sumontavo tonuotą stiklą – tokiu būdu pastatas pamažu virsta vaiduokliu. Įstiklintas balkonas yra tūrinis pastato elementas, o kiekviena pastato detalė turi įtakos bendram pastato vaizdui.

Reglamentas

Balkonas – prieinama iš pastato vidaus aikštelė su aptvaru žmonių saugai užtikrinti, pritvirtinta prie pastato laikančiųjų konstrukcijų, turinti duris į vidaus patalpas. Balkonas gali būti uždaras, iš lauko pusės įstiklintas naudojant lengvas šaltas konstrukcijas.

Atviro balkono įstiklinimas, įrengiant lengvas konstrukcijas ir jose suformuotas angas užpildant stiklu, priskirtinas statinio paprastajam remontui. Kai daugiabutis namas yra mieste, konservacinės apsaugos prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje ir (ar) kultūros paveldo vietovėje, norint įstiklinti balkoną privaloma parengti paprastojo remonto aprašą (kultūros paveldo statinio atveju – paprastojo remonto projektą) ir gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), kurį išduoda savivaldybės administracija.

Daugiabučio gyventojas, nusprendęs įstiklinti balkoną, prieš teikdamas prašymą gauti statybos leidimą turėtų gauti daugumos butų ir kitų patalpų savininkų sutikimą dėl numatytų darbų atlikimo. Daugiabučių namų bendraturčiai sprendimus priima susirinkimų metu arba organizuojamas balsavimas raštu (pildomi balsavimo biuleteniai) aplinkos ministro nustatyta tvarka.

Atlikti statybos darbai užbaigiami statytojui surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą. Šis dokumentas kartu su atnaujinta patalpų kadastro duomenų byla teikiamas kadastro duomenims atnaujinti.

Daugiabučio namo balkono įstiklinimas be statybos leidimo, kai jis privalomas, yra laikomas savavališka statyba, už kurią gresia administracinė atsakomybė.

Naujos statybos daugiabučiuose balkonų stiklinimo klausimas nėra itin opus – butus žmonės neretai įsigyja su jau įstiklintais balkonais. Projekto plėtotojai tokiu būdu užtikrina papildomą komfortą ir sprendžia energinio efektyvumo klausimą.

Stiklinamų balkonų privalumai:

  1. Puiki garso ir šilumos izoliacija.
  2. Papildoma apsauga nuo vėjo.
  3. Paprasta prižiūrėti ir valyti.
  4. Ilgaamžiškumas.

Balkonų aptvarų (turėklų) aukštis

Stiklinis balkonas. Bronzinis stiklas
Stiklinis balkono turėklas 

Balkonų aptvarų aukštį reglamentuoja statybos techninis reglamentas. Vadovaujantis STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“ nuostatomis, balkonų ir lodžijų aptvarų, saugančių nuo iškritimo, aukštis turi būti ne mažesnis kaip 1,1 metro. Vis dėlto šis reglamentas nenumato apribojimų dėl balkonų ar lodžijų aptvarų architektūrinių sprendimų, jie gali būti parenkami atsižvelgiant į statinio ypatybes, užsakovo pageidavimus ir kt.

Dauguma renovuojamų daugiabučių namų pastatyti sovietmečiu, ir jų balkonų aptvarai dažnai yra žemesni, negu turi būti pagal galiojančius reikalavimus. Daugiabučių namų atnaujinimo projektų rengėjai privalo laikytis statybos techninių reglamentų reikalavimų ir numatyti projekte aukštesnius negu 1,1 m balkonų ir lodžijų aptvarus. Jeigu aptvarą būtina paaukštinti, projekto rengėjai turėtų numatyti architektūrinius sprendimus, kurie leistų nesumažinti natūralaus patalpų apšvietimo.

Statybos techninis reglamentas STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“.